Opside Litepaper V2 Yayınlandı: Çok Zincirli ZK-PoW Düzeneğinin Tanıtımı (Sponsorlu)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Opside, merkezi olmayan bir ZK-RaaS (ZK-Rollup as a Service) platformunun yanı sıra ZKP (Zero-Knowledge Proof) madenciliğini kolaylaştıran bir PoW (Proof of Work) ağıdır.

Opside, PoS ve PoW’u birleştiren hibrit bir mutabakat sistemi kullanır. Bu platform, Web3 geliştiricileri için tek bir tıklamayla zkEVM uygulama zincirleri oluşturabilme üzere eşsiz bir özellik sunmaktadır. ZK-Rollup’ların çokluğu, hesaplama gücü için kıymetli bir gereksinim doğurur ve global madenciler için yararlı bir madencilik ortamı yaratır.

L2 kavramı ölçeklenebilirlik tahlillerinde yaygın olarak kabul görmektedir. Lakin L2, bilgi kullanılabilirliği, ZKP hesaplama gücü yahut paketleme düğümleri üzere çeşitli donanım kaynaklarını gereğince yönetmez. Ayrıyeten, bir L2’yi, bilhassa de bir ZK-Rollup’ı çalıştırmak, kıymetli donanım bakım maliyetleri ve yüksek seviyede teknik yeterlilik gerektirir, bu da birçok geliştirici için itici olabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için Opside, ZK-RaaS konseptini tanıttı.

Bu hizmet, geliştiricilerin ZK yahut zincir düğümleri hakkında detaylı bilgiye gereksinim duymadan bir dakika içinde zkEVM zincirlerini başlatmalarına imkan tanır. Opside ayrıyeten ZK-PoW konseptini tanıtarak madencileri zkEVM’nin bakımına ve ZKP’lerin hesaplanmasına katılmaya davet etti.
Opside’ın maksadı, ZK-Rollup kullanımını kolaylaştırmak ve daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmek, böylelikle zkEVM tabanlı uygulama zincirlerinin büyük ölçekli dağıtımını kolaylaştırmaktır. Geliştiriciler, ZK-Rollup’larını (zkEVM) tek bir tıklamayla birden fazla zincire dağıtabilirler.

Madenciler için Opside, ZK madenciliğini destekleyen ve çeşitli halka açık zincirlerde ZK-Yuvarlamaları için sıfır bilgi delilleri üreten çok zincirli bir PoW protokolü olarak hizmet vermektedir.

ZK-RaaS

ZK-RaaS (ZK-Rollup as a Service) tüm kullanıcılara tek tıkla ZK-Rollup oluşturma hizmeti sunar. Opside, geliştiricilerin farklı ZK-Rollup çeşitlerini farklı temel zincirlere zahmetsizce dağıtmalarını sağlayan genel bir ZK-Rollup başlatma alanı sunar. Bu temel zincirler ortasında Ethereum, Opside zinciri, BNB zinciri, Polygon PoS ve başka halka açık zincirler bulunmaktadır. ZK-Rollup (zkEVM) çeşitleri zkSync, Polygon zkEVM, Scroll, StarkNet ve başka zkEVM’lerin yanı sıra öteki ZK-Rollup çeşitlerini de kapsar.

Opside, kayıt, askıya alma ve geri çekme dahil olmak üzere o zincirdeki Rollup’ların ömür döngüsünü yönetmek için her bir temel zincirde bir Rollup Sistem Kontratı (RSC) dağıtır. Geliştiriciler, belli sayıda IDE (Opside lokal tokenleri) ile bir Rollup yuvası kiralayarak bir ZK-Rollup’a sahip olabilirler.
Bir Rollup yuvası fikri, Polkadot’taki bir yuva yahut Cosmos’taki bir uygulama zinciri ile karşılaştırılabilir. Lakin Cosmos’un uygulama zinciri, kendi mutabakat katmanını ve zincirler ortası köprüsünü sürdürmeyi gerektirir ve bu da değerli güvenlik riskleri sunar. Buna karşılık, ZK-Rollup, Rollup ve temel zincir ortasında paylaşılan fikir birliği ve data kullanılabilirliği katmanını matematiksel olarak sağlayan ZK teknolojisini uygular. Bu formül daha inançlı, daha merkezi olmayan ve daha düşük bakım maliyetlerine sahiptir.

Bir Rollup yuvası kiralayan geliştiriciler, eşsiz bir ZK-Rollup zincirine sahip olabilecekleri bağımsız bir yürütme ortamı elde ederler. Geliştiriciler ZK-Rollup’ı büsbütün denetim edebilir ve gaz tokenlerinin seçimi de dahil olmak üzere ekonomik modelini özelleştirebilir. Gaz fiyatlarını sıfıra kadar serbestçe ayarlayabilir, böylelikle kullanıcıları rastgele bir fiyat ödemekten muaf tutabilirler.
Geliştiricilere rastgele bir donanım maliyeti yüklenmez. Bilgi kullanılabilirliği, sıralayıcı ve ZKP hesaplama gücü üzere tüm donanım kaynakları merkezi değildir ve Opside ZK-PoW bulutu tarafından sağlanır.

Ayrıca, tıpkı temel zincir üzerindeki farklı ZK-Rollup’lar ortasında mahallî çapraz rollup bağlantısı uygulanabilir. Bu, bir rulodaki bir adresin öbür bir rulodaki bir kontrat ile direkt etkileşime girmesini sağlayan bir bildiri bağlantı düzeneğidir. Bu özellik, kullanıcı varlıklarının parçalanmasını değerli ölçüde ele alır ve uygulamalar ortasında birlikte çalışabilirliği artırır.

Opside ZK-PoW Bulut

OP-Rollup ile karşılaştırıldığında ZK-Rollup, gelişmiş güvenlik, emniyetli olmayan süreçler ve daha yüksek para çekme suratları üzere çeşitli avantajlara sahiptir. Değerli bir teknolojik fark, ZK-Rollup’ın sıfır bilgi delilleri oluşturmak için güçlü ZKP hesaplama gücü gerektirmesidir.

Opside’ın Çok Zincirli ZK-PoW Mekanizması

Opside ZK-PoW Cloud’un çok zincirli ZK-PoW düzeneği, Ethereum, BNB Zinciri, Polygon PoS ve Opside Zincirinin kendisi dahil lakin bunlarla sonlu olmamak üzere birden fazla zincir üzerinde konuşlandırılacaktır. Opside’ın dizaynıyla, geliştiriciler ZK-Rollup’ları bu farklı temel zincirlere dağıtabilirler. ZK-Rollup teknolojisi olgunlaştıkça, yüzlerce hatta binlerce ZK-Rollup görebiliriz ve bu da ZKP hesaplama gücü için kıymetli bir talebe yol açabilir.

Ethereum PoW’dan PoS’a geçişten sonra, birçok Ethereum madencilik makinesi uygulama senaryolarını kaybetti. Bu makinelerin sermaye ölçeği açısından pahası 12 milyar USD civarındadır ve birçoğu şu anda atıl durumdadır. ZK-Rollup’ın büyük ölçekli uygulamasıyla, ZKP’nin oluşturulması, hesaplama kapasitesi sağlamak için CPU’lar, GPU’lar ve FPGA’lar üzere çok sayıda donanım ve madencilik makinesi gerektirir.

Opside, madencileri ZKP hesaplama gücü sağlamaya teşvik etmek için ZK-PoW sistemini kullanır ve böylelikle ZK-Rollup için kapsamlı donanım altyapısı sunar. Bu, Opside’ın temel fikirlerinden biridir. Kullanıcılar, geliştiriciler ve madenciler de dahil olmak üzere tüm iştirakçiler bu Opside ekonomik modelinden faydalanabilir.

ZKP doğrulaması için iki basamaklı gönderim mekanizması

Daha fazla madencinin birebir anda ZKP hesaplama misyonlarına katılmasını teşvik etmek için Opside, ZKP doğrulaması için iki etaplı bir gönderim sistemi önerdi. Bir ZKP için PoW ödüllerinin hissesi, muhakkak kurallara nazaran aktif ZKP göndericisine, yani madenciye dağıtılacaktır.

  • İspat karmasını gönderin: Makul bir sıra için makul bir vakit dilimi içinde, birden fazla madenci sıfır bilgi delilinin hesaplanmasına katılabilir. Her madenci ispatı hesapladıktan sonra, orjinal ispatı direkt göndermez, lakin (ispat/adres) ispat karmasını hesaplar ve bu ispat karmasını kontrata gönderir.
  • ZKP Gönder: Vakit dilimi sona erdikten sonra madenci orjinal ispatı gönderir ve daha evvel gönderilen proofhash ile karşılaştırarak doğrular. Bu doğrulamayı geçen madenciler PoW mükafatları alır ve ödül ölçüsü madencinin payına nazaran dağıtılır. Daha fazla detay için lütfen ZKP’nin İki Adımlı Gönderim Algoritmasına bakın.

Optimize Edilmiş ZKP Üretme Algoritması

Rollup’ın akıllı kontratı ZKP’yi doğruladığında, yepyeni ispatın sunulması halinde zincir içi ataklara yol açabilir. Bu cins taarruzları önlemek için, ZK-Rollup ekseriyetle yepyeni ispat datalarını gizlemek için ek süreçler gerçekleştirir. Opside’ın ZKP için yenilikçi iki adımlı gönderim algoritması, “önce gönder, sonra doğrula” yaklaşımından yararlanarak ispat ve adres için gereksiz toplu hesaplamaları önler.

Dahası, kimi açık kaynaklı zkEVM’lerde ZKP hesaplaması ve gönderimi sırayla gerçekleşir. ZK-Rollup çok sayıda dizi gönderdiğinde, madenciler birebir anda birden fazla ZKP hesaplayamadığından bu bir darboğaz haline gelebilir. Opside’ın iki kademeli gönderim algoritması, ZKP’nin paralel hesaplanmasını ve sıralı olarak gönderilmesini sağlayarak madencilerin birebir anda birden fazla ZKP oluşturma misyonu gerçekleştirmesine imkan tanır ve ZKP oluşturma verimliliğini kıymetli ölçüde artırır.

Opside takımı ayrıyeten ZKP özyinelemeli toplama algoritmasını geliştirerek kümedeki makine kaynak kullanımını değerli ölçüde güzelleştirdi ve ZKP hesaplamalarını daha da hızlandırdı. Pratik ortamlarda yapılan gerilim testleri, 20 ünitelik bir makine kümesi (her biri 128 çekirdekli CPU ve 1 TB RAM’e sahip) kullanan madencilerin yaklaşık 40 dakika boyunca 27,8 TPS’lik bir süreç suratını sürdürdüğünü gösterdi. Misal şartlar altında Opside, ortalama süreç onay müddetini yaklaşık 5-6 dakikadan yaklaşık 3 dakikaya indirmeyi başararak ZKP üretim verimliliğini yaklaşık %80 oranında artırdı.
Daha fazla ZK-Rollup ve madencinin iştirakiyle, ZKP hesaplama gücü piyasasının talep ve arz ölçeği genişlemeye devam edecek ve Opside’ın PoW algoritması tarafından sunulan verimlilik iyileştirmelerini giderek daha besbelli hale getirecektir.

Opside Chain

Opside Zinciri, temel zincirlerden biri olarak sırf Opside ZK-PoW Bulutunu desteklemekle kalmaz, birebir vakitte ZK-Rollup için daha fazla optimizasyon sunar. Bunlar ortasında hızlandırılmış ZKP doğrulaması için evvelden derlenmiş kontratların kullanımı, data parçalama takviyesi ve ETH 2.0’a dayalı bir PoS mutabakatının benimsenmesi yer almaktadır. Gelecekte dayanak EIP-4844, DankSharding ve öteki full-shard tahlillerine de genişletilecek ve Rollup gaz maliyetlerini neredeyse sıfıra indirecektir.

Ethereum şu anda yarım milyondan fazla düğümle dünyanın en büyük merkezi olmayan ağı pozisyonundadır. Bu düğümler değerli bir ademi merkeziyetçilik sunmakta ve geleceğe bakıldığında, data depolama teknolojisi sayesinde muazzam bilgi kullanılabilirliği sağlamaya hazırlanmaktadır. Ethereum’dan esinlenen Opside Chain, ETH 2.0’dan türetilen PoS konsensüsünü geliştirmeyi seçmiştir. Opside Chain’in 100.000’den fazla düğümden oluşan etkileyici bir ağa sahip olacağını iddia ediyoruz.

Toplama düşünüldüğünde, merkezi paketleme için tek bir düğüme güvenmek yerine sıralayıcının nasıl daha fazla merkezsizleştirileceği sorusu ortaya çıkmaktadır. Pratik bir yaklaşım, Opside Chain’in blok önerenlerinin birebir vakitte Toplama Katmanı için de blok önermelerine müsaade vererek, oluşturucu ve teklifçi rollerini aktif bir biçimde ayırmaktır. Oluşturucu müsaadesiz bir P2P ağı tarafından desteklenirken, teklifçi Opside Chain’in blok önericisine dayanır. Bu metodoloji, tek bir düğümün kullanılabilirlik riskini ortadan kaldırırken, Miner Extractable Value (MEV) ve sansüre karşı direnci korur.

Sonuç olarak, Opside Chain, blok önerenlerin birebir vakitte Toplama için blok önerdiği standartlaştırılmış merkezi olmayan bir sıralayıcı sistemi sunar. Bu halde, ZK-Rollup yalnızca üst katmandan güvenliği miras almakla kalmaz, birebir vakitte ademi merkeziyetçilik derecesini de devralır.
Opside Chain, PoS ve PoW içeren karma bir mutabakat modeli sunar:

Opside zincirinde:
PoS: Opside, Ethereum 2.0’ın PoS algoritmasını benimsemeyi ve değiştirmeyi planlamaktadır. Opside token’larına sahip olan herkesin doğrulayıcı olmasına ve daha sonra Opside zinciri içinde blok mükafatları ve gaz fiyatları alabilmesine imkan tanır.

Toplama katmanında:
PoS (Sıralayıcı): Doğrulayıcılar hem Opside Zincirinde hem de Toplama Katmanında (yani data yığınlarında) bloklar önerir. Hasebiyle, süreçlerden gaz fiyatı kazanabilecekleri Toplama Katmanında da sıralayıcı olarak vazife yaparlar.

PoW (Doğrulayıcı): ZKP hesaplamaları için kâfi hesaplama gücüne sahip rastgele bir kişi Toplama Katmanında bir kanıtlayıcı olabilir. PoW kuralları altında, kanıtlayıcılar sıralayıcı tarafından gönderilen Toplama Katmanı bloklarından zk ispatları üretir.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, ZK-Rollup bir bilgisayara benzeri; sabit disk PoS tarafından sunulan bilgi kullanılabilirliği ile temsil edilir ve CPU PoW tarafından verilen hesaplama gücü ile yansıtılır. Opside Chain’in vazifesi, PoS ve PoW ortasında bir istikrar kurarak tüm tarafların katkı ve yararlarını en üst seviyeye çıkarmasını sağlamak ve böylelikle büyük ölçekli bir ZK-Rollups ağının performansını ve kullanıcı tecrübesini geliştirmektir.

IDE Tokenlarının Arz ve Talebi

Tokenların arz ve talebi ile ilgili olarak, Opside tokenları (IDE) sırasıyla Doğrulayıcılara ve Madencilere hitap edecek formda PoS ve PoW mükafatları olarak basılacaktır. Pre-Alpha test ağı basamağında, PoS’un PoW’a blok ödül oranı süreksiz olarak 1:2 olarak belirlenmiştir. Gelecekte bu oran, ağın ZKP hesaplama gücü arz-talep bağlantısına nazaran dinamik olarak ayarlanacaktır.

PoS Ödülleri

Daha evvel de belirtildiği üzere, Opside Chain ETH 2.0’a dayalı gelişmiş bir PoS konsensüsü kullanmaktadır. Doğrulayıcı olarak hareket etmek için, kullanıcıların bir para yatırma kontratına muhakkak ölçüde IDE tokenı yatırması ve üç farklı yazılım modülünü çalıştırması gerekir: bir yürütme istemcisi, bir fikir birliği istemcisi ve bir Doğrulayıcı. Bu Doğrulayıcılar, ağda dolaşan yeni blokların doğrulanmasını denetler ve vakit zaman kendileri de yeni bloklar üretir ve yayar. Bir Doğrulayıcının dürüst olmadığı yahut aktif olmadığı tespit edilirse, ceza olarak stake edilmiş IDE’si kaybedilecektir.

PoS düzeneği altında, Opside Chain sabit bir blok üretim oranını korur. Vakit dilimi, her biri 12 saniye süren slotlara ve 32 slottan oluşan epoklara bölünmüştür. Her slotta, yeni bir blok önermek üzere rastgele bir doğrulayıcı seçilir. Bu doğrulayıcı yeni bloğu oluşturmak ve ağın geri kalanına yayınlamakla vazifelidir. Emsal halde, her slot sırasında rastgele bir doğrulayıcılar komitesi seçilir ve bunların toplu oyları önerilen bloğun geçerliliğini onaylar. Bu düzeneğin detaylı bir formda anlaşılması için lütfen Ethereum’un PoS mutabakat modeline bakın.

Alpha test ağı etabı için Opside Chain, EIP-4844’ü içerecek formda ayarlanmıştır. Bu, rastgele bir düğüme çok yük bindirmeden ZK-Rollup’tan gelen süreç bilgilerinin yürütmeden sonra kullanılabilir olmasını sağlamak için kullanılan bir araç olan Data Kullanılabilirliği Örneklemesi’ni (DAS) tanıtmaktadır. Uygulamada, her doğrulayıcı varlığını doğrulamak için süreç bilgilerini blobdan rastgele çekecektir. Tıpkı sistem, blok üreticilerinden gelen tüm dataların inançlı ışık istemcileri tarafından erişilebilir olmasını da sağlayabilir. Öneren-Yapıcı Ayrımı (PBS) unsuru doğrultusunda, sırf blok üreticilerinin tüm bloğu işlemesi gerekirken, öteki doğrulayıcılar doğrulama için data kullanılabilirliği örneklemesi kullanacaktır.

Opside Chain’in makul parametrelere nazaran değişiklik gösterebileceğini lütfen unutmayın; en son bedellere kod deposundan erişilebilir.

Genel olarak, staking ağ müdafaasına ferdi iştiraki teşvik eder, böylelikle ademi merkeziyetçiliği teşvik eder. Doğrulayıcı düğümler olağan dizüstü bilgisayarlarda çalıştırılabilir. Kimi delegasyon staking havuzları, kâfi ölçüde IDE tokenına sahip olmayan kullanıcılar için staking faaliyetlerine bile müsaade vermektedir.

PoW Ödülleri

Opside tarafından sağlanan ZK-Rollup launchpad’e dayanarak, geliştiriciler bir temel zincir üzerinde kendi ZK-Rollup’larına sahip olmayı seçebilirler. Çok sayıda ZK-Rollup’ın gerektirdiği devasa donanım kaynaklarını desteklemek için Opside, birleşik bir ZKP hesaplama pazarı sunarak madencileri (veya kanıtlayıcıları) bu ZK-Rollup’lar için ZKP üretmeye teşvik eder. Bu, Opside’ın ZK-PoW sistemidir.

Tekli Toplama Sırası Ödül Tahsisi

ZK-PoW çok zincirli bir protokoldür, yani PoW mükafatları Ethereum, Opside Zinciri, BNB Zinciri ve Polygon PoS dahil olmak üzere çeşitli temel zincirlere dağıtılacaktır. Her bir temel zincir için PoW ödüllerinin sayısı, kayıtlı Toplama yuvalarının sayısına, ZKP iş yüküne vb. bağlıdır.
Her bir temel zincir için, bir blok içerisinde, her bir Toplama sadece bir dizi gönderebilir (bu dizi, Toplama’nın birden fazla bloğunu içerebilir). Her bir dizi, mevcut bloğun PoW mükafatlarını eşit olarak paylaşacaktır. Bunun manası, örneğin, temel zincirdeki bir blok içinde sekans gönderen dört Toplama varsa, PoW mükafatları dört modüle bölünecek ve her sekans bloğun PoW ödüllerinin dörtte birini alacaktır. Elbette, kimi bloklarda bir dizi gönderen rastgele bir Rollup olmayabilir, bu nedenle PoW’un gerçek enflasyonu beklenenden daha düşük olabilir.
Gelecekte, farklı dizileri farklı biçimde fiyatlandırmak için her dizinin ilgili ZK-Rollup çeşidine, Rollup süreçlerinin sayısına, gaz kullanımına vb. dayalı iş yükü iddiaları olacaktır.

Prover’in Stake Edilmesi ve Cezalar

İspatçılarla ilgili berbat niyetli davranışları önlemek için, ispatçıların belli bir sistem kontratına kaydolmaları ve tokenları stake etmeleri gerekmektedir. Doğrulayıcılar bir yahut daha fazla Rollup’ın PoW madenciliğine katılmakta hürdür. Doğrulayıcıların katılmak istedikleri her bir Toplama için sistem kontratında muhakkak bir ölçüde IDE yatırmaları gerekir. Mevcut hisse eşiğin altındaysa, o Toplama için ZKP göndermelerine müsaade verilmez. ZKP sunumu için kanıtlayıcılar tarafından kazanılan mükafatlar, bahis oranına nazaran dağıtılacak ve böylelikle birden fazla sefer ZKP sunan kanıtlayıcıların makus niyetli davranışları önlenecektir.
Doğrulayıcılar aşağıdaki aksiyonlar için farklı halde cezalandırılacaktır:

  • Eğer bir kanıtlayıcı yanlış bir hash gönderirse.
  • Hiçbir ZKP doğrulamayı geçemezse, bir hash gönderen tüm kanıtlayıcılar cezalandırılır. El konulan Opside tokenleri yakılacaktır.

ZKP için iki etaplı gönderim sistemi hakkında daha fazla detay ve konular için lütfen resmi evraklara bakın. Prover payları ve cezalar için makul sayılar gelecekte değişebilir.

Geliştiriciler Rollup Slotları Kiralıyor

Her temel zincirde, Opside ZK-PoW protokolünü dağıtacaktır. Geliştiriciler ZK-Rollup launchpad üzerinden tek bir tıklamayla bir Rollup slotu kaydedebilir ve böylelikle kendi ZK-Rollup’larını oluşturabilirler. Bu ZK-Rollup için tüm donanım kaynakları merkezi olmayan Opside ağı tarafından sağlanmaktadır. Geliştiricilerin Rollup yuvasının kirası için ödeme yapması gerekir ve kiranın bu kısmı direkt yakılır.
Sabit bir kira ölçüsüne ek olarak, geliştiriciler madencileri hesaplama gücü sağlamaya teşvik etmek için ZK-Rollup’ları için ek ZKP sübvansiyonları da sağlayabilir.
Kira ve sübvansiyonlar için özel kurallar ve parametreler resmi dokümanlarda yahut kod deposunda bulunabilir.

Yönetişim ve Kalkınma

Opside ağının fonksiyonları ve performansı vakit içinde gelişmeye devam edecektir. İşte daha yüksek önceliklere birkaç örnek:

  • PoS ve PoW’un ödül dağıtım oranını, tüm ağdaki ZKP hesaplama gücünün arz ve talep alakasına nazaran dinamik olarak ayarlayın.
  • Doğrulayıcının bilgi parçalama ve data kullanılabilirliği örneklemesi, tüm Rollup Katmanı için daha bol depolama alanı sağlayarak daha fazla ZK-Rollup ekosistemini barındıracaktır.
  • Toplama önericisi ve oluşturucusunun ayrılması, Toplama katmanının Opside zincirinin doğrulayıcısını blok önericisi olarak kullanmasına ve evvelki katmandan ademi merkeziyetçiliği miras almasına imkan tanır.
  • Madencilerin staking ve slashing sistemlerinin optimizasyonu, madencileri daima ve istikrarlı ZKP hesaplama gücü sağlamaya teşvik eder.
  • Uygulama geliştiricileri, madencileri hesaplama gücü sağlamaya teşvik etmek için Rollup’larının ZKP üretimini sübvanse eder.
  • Toplama partileri için şahsileştirilmiş bir fiyatlandırma sistemi oluşturmak üzere ZK-Toplama tipine, Toplama süreçlerinin sayısına, gaz kullanımına vb. dayalı iş yükü varsayımları. Bu iyileştirmeler, Opside ağının yararını değerli ölçüde artıracak ve böylelikle Hizmet olarak ZK-Yığma’nın uzun vadeli gelişimini ve refahını teşvik edecektir.

Opside ana ağının başlatılmasından sonra, ağın geleceğini ortaklaşa belirlemek için makul bir süreç ve düzenek içeren bir Opside DAO kurulacaktır. Opside ana ağının parametrelerinde ve düzeneklerinde yapılacak tüm güncellemeler Opside DAO aracılığıyla belirlenecektir. Opside’ın birlikte inşa edilen bir iktisat olduğunu ve vakit içinde geliştiğini vurgulamak değerlidir.
Gelecekteki iyileştirmeler DAO tekliflerinde ayrıntılandırılacak ve bu planların Opside iktisadının ve her iştirakçi kategorisinin uzun vadeli çıkarlarına nasıl yarar sağladığı açıklanacaktır. Ağ geliştikçe, çok sayıda araç ve sübvansiyona muhtaçlık duymadan bağımsız ve sağlam bir formda çalışabilen bir iktisat inşa etmek çok değerlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Finans Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!