Kaybedenler Kulübü 2: Orta Vadenin Bitişi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto yatırımcılarının bir periyot ağır ilgi gösterdiği birtakım projelerdeki son durum dikkat çekiyor.

Borsaların akıbeti, stablecoin’lerin durumu ve piyasadaki trendler daima değişim gösteriyor. Kripto yatırımcıları, değişen trendleri takip etmek için ağır bir efor içerisinde.

Son davalar ise kripto piyasasından orta vadeli yatırım kanısını sildi. Yatırımcılar ya kısadan çıkar elde etmeye çalışıyor ya da uzun vade beklemeyi göze alıyor.

Kaybedenler Kulübü içerik serimizin ikincisinde, bir periyodun tanınan kripto paralarındaki yaşanan düşüşleri ele aldık. Evvelki içerikte, stablecoin’lerin yaşadığı amansız düşüşler ve şiddetli gayretler yer alıyordu. Serinin ikinci içeriğinde, Mina, Chiliz, Pepe ve Sui konuğumuz olacak.

Kripto Piyasasından ‘Orta Vade Yatırım’ Stratejisine Veda!

Kripto piyasası, geçmiş periyotlarda farklı stratejiler ile takip ediliyordu. Piyasada yer alan kripto projelerinin ileriye dönük başarılı işler yapacağına inanan yatırımcılar uzun vade yaklaşım sergilerken, döngüsel bakan yatırımcılar orta vade bir yaklaşım içerisindeydi. Süratlice para kazanmak isteyen yatırımcılar ise olaylara haber akışının ve piyasa yöneliminin de tesiriyle kısa vade bakıyordu.

Kriptonun 2023 yılındaki karnesine bakıldığında, piyasa şartlarının yarattığı ortam sonucunda orta vade yatırım stratejisinin silinmeye başladığı görülebiliyor. Yatırımcılar, döngüsel olarak nelerle karşılaşabileceklerini kestiremedikleri için ya uzun vade ya da kısa vade alım stratejisi izliyorlar.

FTX’in iflası, kripto kuruluşlarının tek tek iflas etmesi, ABD enflasyon, ABD faiz, Fed Lideri Jerome Powell‘ın konuşmaları ve SEC Lideri Gary Gensler üzere birçok etmen piyasaya istikamet vermeye başladı. Yatırımcılar, haber akışlarına nazaran piyasada gayret veriyor.

Orta Vade Tesiri: Kaybedenler Kulübü Genişliyor

Orta vade stratejisinin yitirilip gitmesi, birçok altcoin’de beklentilerin ortadan kaybolmasına yol açtı. Büyük bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen ve süratlice topluluk kuran kimi altcoin’ler, orta vade stratejisinin kaybolması nedeniyle bugünlerde pek öne çıkamıyor. Bilhassa Mina ve Chiliz, 2023’ün başından bu yana sosyal metriklerde pek de adım atamadı.

Peki Kaybedenler Kulübü‘ne yeni katılan üyelerde neler oldu?

Bir Türlü Çıkış Yapamadı: Mina (MINA)

Kaybedenler Kulübü’nün yeni üyesi Mina (MINA) oldu. Zero Knowledge teknolojisini ön plana çıkaran ve dünyanın en hafif blockchain’i olarak piyasaya çıkan Mina, piyasa şartlarının da tesirinde kalarak bir türlü çıkış yapamadı. Mina, bilhassa sirkülasyona soktuğu arz ve bu arzın kâfi talep görmemesi nedeniyle fiyat istikrarsızlığı yaşamaya devam ediyor.

1 Ocak 2023‘te ortalama 0,43 dolar fiyatta hareketlilik sergileyen MINA, bugünlerde 0,40 dolar civarında. Yılın başından bu yana bir türlü çıkış yapamayan tanınan proje, fiyat konusunda da istikrar kazanamadı. MINA, bu yıl en yüksek düzey olarak 1,20 doları gördü.

2022’nin sonlarında, stablecoin FUD’larının ağır geçtiği ve birçok stablecoin’in güç durumda kaldığı bir piyasa devri yaşandı. Yeni yıl, boğa piyasasının gelişi olarak düşünülse de beklenildiği üzere ilerlemiyor. Bilhassa Mina açısından bakıldığında, enflasyonist arz yapısında beklediği talebi göremiyor.

CoinGecko‘dan alınan datalara nazaran, MINA‘nın deveran arzı 918.085.643 oldu. Yılın başından bu yana MINA, deverana 300 milyona yakın bir arz soktu. Proje güncellemeleri de yetişmeyince MINA’ya yönelen ilgi kayboldu ve yeni yatırımcı gelmemeye başladı. Bu nedenle artan arz, satış baskısı ve azalan ilgi nedeniyle MINA fiyatı bir türlü çıkış yapamadı.

Yeni bir majör coin olarak tanıtılan ve rekabetçi gösterilen MINA, piyasaya çıktığı günden bu yana şiddetli günlerden geçiyor. CoinGecko datalarına nazaran, MINA’nın en yüksek noktası 9,09 dolar olurken, en düşük noktası 0,38 dolar oldu.

MINA’da yaşananları ele aldığımızda, orta vade stratejisinin ortadan kalkması ve projeye uzun vadeli yatırımcı ilgisinin gelmemesi ön plana çıkıyor. Kısa vade çıkar sağlamak isteyen yatırımcılar ise bu piyasa şartlarında MINA’yı tercih etmiyor.

Beklentilerin Altında: Chiliz (CHZ)

Yeni bir kripto kategorisi yaratmayı amaçlayan ve spor tertiplerine ağırlaşan Chiliz, Fan Token furyasının başrolünde yer alıyor. Fan Token ihraççısı Socios, Chiliz’i Ethereum ağında ortaya çıkarmış ve piyasaya sürmüştü. Chiliz’in piyasada yarattığı tesir, milyonlarca şahsa erişti. Kripto topluluğunda yeni bir telaffuz başladı; “Fan Token’lar ve yeni bir kripto kategorisi

Chiliz, bir devir o kadar büyük bir tesir yarattı ki tüm dünyadan yatırımcı çekmeyi başardı. Boğa piyasasını da ardına alan Chiliz, projesini tanıtarak ve büyük spor kuruluşlarıyla paydaşlık kurarak isminden kelam ettirdi. Birçok kripto yatırımcısına nazaran Chiliz, en büyük 5 kripto para projesi ortasına girecekti.

CHZ’nin en yüksek noktası 0,878633 dolar olurken, en düşük noktası 0,00410 dolar oldu. CHZ’nin en düşük noktası, çıkış yaşamadığı periyotta gelmiş olsa bile aktüel duruma bakıldığında, fiyat 0,066 dolar seviyesinde hareketlilik gösteriyor.

Ancak işler pek de beklenildiği üzere olmadı. Futbol kadrolarının kendilerine düşen Fan Token‘ları satması, tertiplerin Covid-19 devri sonrasında aksaması, Chiliz’in proje geliştirmelerinde kâfi tanıtımı yapamaması ve son olarak ayı piyasası en büyük etmenler oldu. Chiliz, toplumsal metriklerde adeta kan kaybetti ve yavaşla yeni alıcıları çekmekte zorlanmaya başladı.

Orta vade yatırım stratejisine dahil edilmeyen Chiliz, uzun vade yatırım stratejisinde de furyasının tükenmesi nedeniyle tercih edilmedi. Kripto yatırımcıları, CHZ üzerinde ekseriyetle kısa vadeli süreçlerde bulundular.

2023 yılının başından bu yana bakıldığında CHZ, günden güne fiyatta aşağı istikametli hareketini sürdürüyor. CHZ, 1 Ocak 2023 tarihinde 0,100 dolar seviyesinde yer alıyordu, lakin bugüne bakıldığında fiyat 0,066 civarına geldi.

Chiliz, son vakitlerde proje çapında ataklar yapmaya başladı. Mainnet çıkaran ve spor tertiplerinde daha fazla çeşitlilik yaratan Chiliz, yeniden de fiyat konusunda çıkış yaşayamadı. CHZ fiyatı, günden güne düşmeye devam ediyor. CHZ, 1 milyar dolara yaklaştığı piyasa bedelinde, kan kaybederek 357 milyon dolara geriledi.

Bir Furyanın Daha Sonu: Pepe (PEPE)

Kripto para piyasası uzun müddettir ayı trendinde devam ederken, yıla damga vuracak bir furya yaşandı. Memecoin’ler, Pepe öncülüğünde tekrar alana çıktılar. Daha evvelki memecoin furyalarında Dogecoin ön planda olurken bu sefer farklı bir kripto para ünitesi vardı. Kurbağa figürünü benimseyen Pepe, kısa müddette milyonlarcak şahsa ulaşmayı başardı. Hatta Pepe, o denli büyüdü ki figür olarak seçtiği karikatürün sahibine bile soruldu.

Pepe, dikkat çeken bir yükseliş ile ardında geniş kitleleri almaya başladı. Bu kitle, tanınan memecoin’in Binance’e listelenmesi için ağır mesai harcadı. Binance CEO’su CZ, soru yanıt aktifliğine katıldı. Bu aktifliğe dahil olan Pepe topluluğu CZ’ye listeleme davetinde bulundu. Kısa bir müddet sonra Pepe, Binance borsasında listelendi. Buraya kadar her şey yeni bir Dogecoin doğuyor iletisi verse de işler o denli yürümedi. Binance’e giren Pepe de satışların gerisi arkası kesilmedi. Kripto yatırımcıları adeta borsa listelenmesini fırsat bilip ellerindeki token’ları satıyordu.

Furya o kadar kısa sürdü ki değil yeni Dogecoin, yeni bir memecoin demek bile zordu. Son vakitlerde Pepe için analistler, yatırımcılarının parasını uzun bir mühlet boyunca kilitleyecek davetinde bulundu. Kilitleyecek tarifi, yapılan yatırımın o projede adeta hapsolması manasına geliyor.

Proje hakkında tenkitler de peş peşe geliyor. Birçok kişi, Pepe’nin aslında bir kandırmaca olduğunu ve ileriye dönük bir şeyler sunmadığını söylüyor. Lakin Pepe’nin gerisindeki topluluk şimdi dağılmış değil. Bir küme yatırımcı, Pepe’nin tekrar dirileceğine inanıyor.

Pepe, yitirdiği ilgi ve alakayı toparlamakta epey zorlanıyor, zira şimdilerde SEC’in davaları piyasaya ağır darbe vuruyor. Düşüşe geçen Pepe, piyasanın da tesiriyle yıkılmak üzere.

Pepe, Binance listelemesiyle birlikte, en yüksek düzeyini 0,00000431 dolara yükselerek belirledi. Ayrıyeten Pepe, piyasaya birinci çıktığı periyotta 0,000000055142 dolar düzeyindeydi. Ayı piyasası olarak isimlendirilen düşüş trendinde, Pepe o denli sıyrılmıştı ki 1,5 milyar dolarlık piyasa pahasına ulaşmıştı. Lakin Pepe’nin piyasa pahası günümüzde 389 milyon dolara indi.

Popüler memecoin, en yüksek noktasından bu yana yüzde 80’e yakın bir bedel kaybı yaşadı. Galiba Pepe için işler, yeni bir furyanın ortaya çıkmasına kaldı. Zira Dogecoin ve Shiba’nın olduğu yerde Pepe, proje olarak ön plana çıkmakta zorlanacak üzere görünüyor.

Su Üzere Akamadı: Sui (SUI)

Kaybedenler Kulübü’nün son üyesi ve tahminen de beklentilerin en yüksek olduğu kripto projesi Sui, fiyat konusunda yaşadığı başarısızlık ile dikkat çekiyor. Her ne kadar SUI düşüşünde piyasa tesiri de tesirli olsa da projenin ilerleyişi yarıda kalmış üzere görünüyor.

Sui, Arbitrum’un gerçekleştirdiği airdrop sonrasında popülerlik kazandı. Airdrop avcıları, yeni amaçlarını Sui’ye yönelttiler. Binlerce yatırımcı, SUI airdrop’u kazanmak için proje topluluğuna katıldı. Bu durum, Sui’ye popülerlik kazandırdı.

Daha sonra Sui, mahallî token’ı SUI’nin birçok borsada listeleneceğini duyurdu.

Her şey Sui projesi için âlâ giderken, piyasadaki çalkantılı süreç ve beraberinde gelen FUD dalgası, SUI fiyatını olumsuz etkiledi. SUI’nin gerisinde beliren FOMO, negatif haber akışlarının da tesiriyle acilen dağıldı. Ethereum ve Solana üzere devlerin ortasına gireceği konuşulan Sui, şimdilerde tutunmaya çalışıyor.

CoinGecko’dan alınan bilgilere nazaran, SUI, piyasaya çıktığında 2,16 doları gördü. Epeyce ses getiren bu durum, vakitle yerini sessizliğe bırakacaktı. SUI için kırılma anı, OKX ile yürütülen airdrop kampanyasına yönelik FUD dalgasının gündeme düşmesiyle geldi. SUI, piyasa şimdi çökmemişken düşüş yaşamaya başladı. SUI’deki düşüş o denli keskin ve o denli sert bir hale geldi ki fiyat 0,55 dolara kadar indi.

SUI, 1 milyar dolara yakın bir piyasa bedeline ulaşmayı başarmıştı. Lakin uzun müddettir devam eden fiyat düşüşü, SUI’nin piyasa pahasını 343 milyon dolara indirdi. SUI, süratli yükseliş yaşayan bir proje olmayı başardığı üzere, süratli ilgi kaybı yaşan proje olmayı da başardı.

Kaybedenler Kulübü‘nün ikinci serisine konuk olan bu projeler, bir devir piyasaya damga vurmuştu. O denli ki boğa piyasası başladığında bu kripto projelerinin başrolde olacağı konuşuldu. Lakin kripto, planların ve söylentilerin hayli ötesinde bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Finans Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!