Teknik Tahlilde Sık Kullanılan Tabirler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknik tahlil tabirleri finansal varlıkların fiyat hareketlerini yorumlamak için kullanılan metotları söz eder. Her terim muhakkak bir aksiyonu karşılar ve tahlil raporlarında söz edildiklerinde, okuyucuya teknik data transferi yapılmış olur.

Teknik tahlilde yıllık açılış, pazartesi aralığı, haftalık açılış üzere tabirler yer alır. Bu tabirler, yatırımcıların fiyat hareketlerini gerçek biçimde yorumlamalarını sağlarken, gelecekteki atılımları kestirim etmelerine de imkan tanır. Ayrıyeten mevcut durumdaki dataların nedenlerini ve piyasada muhtemel trendleri belirlemek için de âlâ bir araç vazifesi görür. Bu nedenle, teknik tahlil tabirleri yatırımcılar için değerli bir araçtır ve piyasadaki fiyat hareketlerinin anlaşılması ve yatırım kararlarının alınması için kullanılır.

Teknik Tahlilde Sıkça Kullanılan 14 Terim

Teknik tahlilde sık kullanılan tabirleri sizler için derledik…

1. Yıllık Açılış (YO)

Yıllık açılış, bir finansal varlığın makul bir yılın birinci süreç gününde açılış fiyatıdır. Birçok yatırımcı ve teknik analist tarafından fiyat hareketlerinin tahlilinde kullanılan değerli bir göstergedir. İngilizcesi “Yearly Open” olan bu terim, “YO” kısaltılmış ismiyle de grafiklerde görülebilir.

Yıllık açılış fiyatı, çoklukla fiyatın bir sonraki yıl boyunca nereye gidebileceği hakkında ipuçları sağlayabileceği kanısıyla izlenir. Örneğin, bir pay senedi yıllık açılış fiyatının üzerinde açılırsa, yatırımcılar çoklukla bu durumu olumlu bir işaret olarak yorumlarlar ve bu pay senedinin yıl boyunca yükselebileceği beklentisiyle alım yapabilirler.

Ancak, yıllık açılış fiyatı tek başına bir gösterge olarak kullanılmamalıdır. Yatırımcılar, öteki teknik tahlil araçları ve temel datalar üzere öbür faktörleri de dikkate alarak yatırım kararlarını vermeli ve risk idaresini de göz önünde bulundurmalıdırlar.

2. Evvelki Yıllık Açılış (PYO)

Önceki yıllık açılış, muhakkak bir finansal varlığın bir evvelki yılın açılış fiyatıdır. Yatırımcılar, evvelki yılın açılış fiyatı ile mevcut fiyat ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. İngilizcesi “Previous Yearly Open” olan bu terim, grafiklerde “PYO” kısaltılmış ismiyle de görülebilir.

Örneğin, bir pay senedinin mevcut fiyatı 50 TL ve evvelki yılın açılış fiyatı 40 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının yüzde 25 arttığını hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların gelecekteki fiyat hareketlerini iddia etmelerine ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir halde hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Önceki yılın açılış fiyatı, teknik tahlilde öteki göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sırf bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve öbür teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

3. Aylık Açılış (MO)

Aylık açılış, muhakkak bir finansal varlığın bir ayın açılış fiyatıdır. Bu gösterge, bir ay boyunca varlık fiyatındaki değişimleri takip etmek için kullanılır. İngilizcesi “Monthly Open” olan bu terim, grafiklerde “MO” kısaltılmış formuyla görülebilir.

Yatırımcılar, bir ayın açılış fiyatı ile mevcut fiyat ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. Örneğin, bir pay senedinin mevcut fiyatı 60 TL ve bu ayın açılış fiyatı 50 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının yüzde 20 arttığını hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların gelecekteki fiyat hareketlerini iddia etmelerine ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir formda hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Ayın açılış fiyatı, teknik tahlilde başka göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sadece bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve öteki teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

4. Evvelki Aylık Açılış (PMO)

Önceki aylık açılış, belli bir finansal varlığın bir evvelki ayın açılış fiyatıdır. Yatırımcılar, evvelki ayın açılış fiyatı ile mevcut fiyat ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. İngilizcesi “Previous Monthly Open” olan bu terim, grafiklerde (PMO) kısaltılmış ismiyle de görülebilir.

Örneğin, bir pay senedinin mevcut fiyatı 70 TL ve bir evvelki ayın açılış fiyatı 60 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının yüzde 16,7 arttığını hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların varlıkların fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapmalarına ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir halde hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Önceki aylık açılış fiyatı, teknik tahlilde başka göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sırf bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve öteki teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

5. Haftalık Açılış (WO)

Haftalık açılış, makul bir finansal varlığın bir haftanın açılış fiyatıdır. Bu gösterge, bir hafta boyunca varlık fiyatındaki değişimleri takip etmek için kullanılır. İngilizcesi “Weekly Open” olan bu terim, grafiklerde “WO” kısaltılmış ismiyle de söz edilebilir.

Yatırımcılar, bir haftanın açılış fiyatı ile mevcut fiyat ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. Örneğin, bir pay senedinin mevcut fiyatı 80 TL ve bu haftanın açılış fiyatı 70 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının yüzde 14,3 arttığını hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların gelecekteki fiyat hareketlerini iddia etmelerine ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir formda hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Haftanın açılış fiyatı, teknik tahlilde öteki göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sadece bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve öteki teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

6. Evvelki Haftalık Açılış (PWO)

Önceki haftalık açılış, muhakkak bir finansal varlığın bir evvelki haftanın açılış fiyatıdır. Bu gösterge, bir haftadan daha uzun bir vakit diliminde varlık fiyatındaki değişimleri takip etmek için kullanılır. İngilizcesi “Previous Weekly Open” olan bu terim, grafiklerde “PWO” kısaltılmış ismiyle de görülebilir.

Yatırımcılar, bir evvelki haftanın açılış fiyatı ile mevcut fiyat ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. Örneğin, bir pay senedinin mevcut fiyatı 90 TL ve bir evvelki haftanın açılış fiyatı 80 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının yüzde 12,5 arttığını hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların geçmişteki fiyat hareketlerini inceleyerek gelecekteki fiyat hareketlerini varsayım etmelerine ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir biçimde hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Önceki haftalık açılış fiyatı, teknik tahlilde başka göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sadece bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve başka teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

7. Günlük Açılış (DO)

Günlük açılış, makul bir finansal varlığın günlük süreç seansının başlangıcındaki birinci süreç fiyatıdır. Bu gösterge, bir gün içinde varlık fiyatındaki değişimleri takip etmek için kullanılır. İngilizcesi “Daily Open” olan bu terim, grafiklerde “DO” kısaltılmış ismiyle görülebilir.

Yatırımcılar, bir günün açılış fiyatı ile mevcut fiyat ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. Örneğin, bir pay senedinin mevcut fiyatı 100 TL ve bugünün açılış fiyatı 90 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının yüzde 11,1 düştüğünü hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların günlük fiyat hareketlerini takip etmelerine ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir biçimde hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Günlük açılış fiyatı, teknik tahlilde öteki göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sırf bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve öbür teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

8. Evvelki Günlük Açılış (PDO)

Önceki günlük açılış, makul bir finansal varlığın bir evvelki günün açılış fiyatıdır. Bu gösterge, bir gün içindeki varlık fiyatındaki değişimleri takip etmek için kullanılır. İngilizcesi “Previous Daily Open” olan bu terim, grafiklerde “PDO” kısaltılmış ismiyle de görülebilir.

Yatırımcılar, bir evvelki günün açılış fiyatı ile bugünün açılış fiyatı ortasındaki farkı hesaplayarak, varlığın fiyatındaki değişim hakkında bilgi edinebilirler. Örneğin, bir pay senedinin bugünün açılış fiyatı 110 TL ve bir evvelki günün açılış fiyatı 100 TL ise, yatırımcılar pay senedinin fiyatının %10 arttığını hesaplayabilirler. Bu bilgi, yatırımcıların evvelki günlere nazaran fiyat hareketlerini inceleyerek gelecekteki fiyat hareketlerini iddia etmelerine ve yatırım kararlarını alırken daha şuurlu bir biçimde hareket etmelerine yardımcı olabilir.

Önceki günlük açılış fiyatı, teknik tahlilde öbür göstergelerle birlikte kullanılarak fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmasına imkan tanır. Lakin, sırf bir gösterge olarak kullanılmamalıdır ve başka teknik tahlil araçları ile birlikte değerlendirilmelidir.

9. Evvelki Günlük Yüksek (PDH)

Önceki günlük yüksek terimi, bir finansal enstrümanın (örneğin pay senedi, döviz çifti yahut emtia) bir evvelki süreç gününde ulaştığı en yüksek fiyatı söz eder. Kısaltılmış hali “PDH” olan bu tabirin İngilizce karşılığı “Previous Daily High”dır.

Bu fiyat, teknik tahlilde dayanak ve direnç düzeyleri belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, fiyatın evvelki günlük yükseğe yaklaştığında direnç düzeyi olarak davranabilir ve fiyat bu seviyeyi kırmayı başarırsa, yükseliş trendinin devam edebileceği düşünülebilir. Misal halde, fiyatın evvelki günlük yükseğin altına düştüğünde dayanak düzeyi olarak davranabilir ve fiyat bu seviyeyi kırmayı başarırsa, düşüş trendinin devam edebileceği düşünülebilir.

10. Evvelki Günlük Düşük (PDL)

Teknik tahlil tabirleri ortasında yer alan evvelki günlük düşük, bir finansal enstrümanın (örneğin pay senedi, döviz çifti yahut emtia) bir evvelki süreç gününde ulaştığı en düşük fiyatı tabir eder. “PDL” kısaltılmış formuyla de kullanılan bu tabirin İngilizce karşılığı “Previous Daily Low”dur.

Bu fiyat, teknik tahlilde takviye ve direnç düzeyleri belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, fiyatın evvelki günlük düşüğe yaklaştığında takviye düzeyi olarak davranabilir ve fiyat bu seviyeyi kırmayı başarırsa, düşüş trendinin devam edebileceği düşünülebilir. Misal halde, fiyatın evvelki günlük düşüğün üzerine çıktığında direnç düzeyi olarak davranabilir ve fiyat bu seviyeyi kırmayı başarırsa, yükseliş trendinin devam edebileceği düşünülebilir.

11. Pazartesi Aralığı (MR)

Pazartesi aralığı; pay senedi, döviz çifti yahut emtia üzere bir finansal enstrümanın pazartesi günü açılış fiyatı ile birinci süreç gününde oluşan en yüksek ve en düşük fiyat ortasındaki aralığı tabir eder. İngilizce karşılığı “Monday Range” olan bu tabirin kısaltılmış hali ise “MR”dır.

Pazartesi aralığı, bir finansal enstrümanın o hafta içindeki fiyat hareketleri hakkında birinci bilgiyi verir ve trend tarafını varsayım etmek için kullanılabilir. Örneğin, pazartesi aralığı genişse (yüksek ile düşük fiyat ortasındaki fark büyükse), piyasanın o hafta içinde daha fazla volatilite gösterebileceği düşünülebilir. Pazartesi aralığı dar ise (yüksek ile düşük fiyat ortasındaki fark küçükse), piyasanın o hafta içinde daha az hareketli olabileceği düşünülebilir.

12. Pazartesi Aralığı Yüksek (MRH)

Teknik tahlilde “pazartesi aralığı yüksek” sözü, bir finansal eserin pazartesi günü açılış fiyatı ile birinci süreç gününde oluşan en yüksek ve en düşük fiyat ortasındaki aralığın geniş olduğunu tabir eder. İngilizcesi “Monday Range High” olan bu terim “MRH” kısaltılmış ismiyle de kullanılır.

Pazartesi aralığı yüksek olması, o hafta içinde fiyat hareketlerinin daha volatil olabileceğini ve daha fazla dalgalanma gösterebileceğini gösterir. Bu durum, yatırımcıların o hafta içinde finansal enstrüman üzerinde daha fazla süreç yapabileceği manasına gelebilir.

Ancak, pazartesi aralığının yüksek olması, sadece bir pazartesi günü için geçerli bir durum olabilir ve tek başına kâfi bir gösterge olmayabilir. Başka teknik tahlil araçları ve fiyat hareketleri de dikkate alınarak, bir trend tarafı ve fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmalıdır.

13. Pazartesi Aralığı İstikrarı (MREQ)

Teknik tahlil tabirleri ortasında yer alan pazartesi aralığı istikrarı, bir finansal aracın (örneğin pay senedi, döviz çifti yahut emtia) pazartesi günü açılış fiyatı ile birinci süreç gününde oluşan en yüksek ve en düşük fiyat ortasındaki aralığın nispeten dar ve simetrik olduğunu söz eder. “MREQ” kısaltması ile gösterilen bu tabirin İngilizce karşılığı ise “Monday Range Equilibrium”dur.

Pazartesi aralığı istikrarı, o hafta içinde fiyat hareketlerinin daha az volatil olabileceğini ve daha az dalgalanma gösterebileceğini gösterir. Bu durum, yatırımcıların o hafta içinde finansal enstrüman üzerinde daha az süreç yapabileceği yahut fiyat hareketlerinin daha hudutlu olabileceği manasına gelebilir.

Ancak, pazartesi aralığı istikrarı, sırf bir pazartesi günü için geçerli bir durum olabilir ve tek başına kâfi bir gösterge olmayabilir. Öbür teknik tahlil araçları ve fiyat hareketleri de dikkate alınarak, bir trend istikameti ve fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmalıdır.

14. Pazartesi Aralığı Düşük (MRL)

Pazartesi aralığı düşük sözü, pay senedi, döviz çifti yahut emtia’nın pazartesi günü açılış fiyatı ile birinci süreç gününde oluşan en yüksek ve en düşük fiyat ortasındaki aralığın dar olduğunu tabir eder. “MRL” kısaltmasıyla gösterilen bu tanınan tabirin İngilizcesi “Monday Range Low”dur.

Pazartesi aralığı düşük olması, o hafta içinde fiyat hareketlerinin daha az volatil olabileceğini ve daha az dalgalanma gösterebileceğini gösterir. Bu durum, yatırımcıların o hafta içinde finansal enstrüman üzerinde daha az süreç yapabileceği yahut fiyat hareketlerinin daha sonlu olabileceği manasına gelebilir.

Ancak, pazartesi aralığı düşük olması, sadece bir pazartesi günü için geçerli bir durum olabilir ve tek başına kâfi bir gösterge olmayabilir. Öteki teknik tahlil araçları ve fiyat hareketleri de dikkate alınarak, bir trend tarafı ve fiyat hareketleri hakkında daha kapsamlı bir tahlil yapılmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Finans Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!