Devlerin Savaşı: Yapay Zeka, Metaverse, Web3

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay Zeka, Web3 ve Metaverse bölümleri, günden güne büyüyor, pekala ya bu bölümlerin gelişimi, ilgili kripto paralara nasıl yansıdı?

Yakın vakitte birçok şirket Yapay Zeka, Web3 ve Metaverse alanlarına olan yatırımlarını artırdı. Kripto paralarda da büyük bir kelam sahibi olan bu alanlar, yükselişleri de beraberinde getirdi. Son bir aylık tabloya bakıldığında, Yapay Zeka, Metaverse ve Web3 bazlı kripto paralarda devasa artışlara şahitlik ettik. Bu gelişmeler, ilgili alanlardaki kripto paralara nasıl yansıdı? En çok hangi kesimle ilgili kripto paralar ön plana çıktı?

Yapay Zekada Neler Oldu?

Yapay zeka teknolojisi, küresel olarak neredeyse her alanda kullanılmaya başlandı. İnsanlara birçok açıdan kolaylık sağlayan bu teknoloji, şirketlerin yeni göz bebeği haline geldi. Öbür teknolojilere oranla çok daha fazla kullanım alanı ve kolaylığı sunan yapay zeka, kripto sanayisinde de büyük bir hisse sahibi oldu.

Geçtiğimiz günlerde Big Tech firması Microsoft’un lideri olan Brad Smith, yapay zeka gelişimiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Smith, hükümetlere ve şirketlere yapay zeka konusunda davet yaparak, bu alandaki çalışmalarını artırmaları gerektiğini belirtti. Dünyanın önde gelen firmalarının yapay zekaya bu formda müspet bakması, hem bireylere hem de kurumsallara bir kapı açar hale geldi.

Birkaç hafta evvel de teknoloji devi Tesla, yapay zeka eğitimli robotlarını güncelledi. Yapay zeka sayesinde yürüyebilen, eşyaları toplayabilen ve objeleri tanıyabilen robotlar, dünya çapında bir ilgi yarattı. Bilhassa de Tesla’nın sahibinin Elon Musk olması, akıllara kripto paraları getirdi. Kripto paralar ile yakınlığıyla bilinen Musk, hem Tesla’da hem de toplumsal medya gönderilerinde kripto taraflı paylaşımlarına devam ediyor.

Dünya devi Amazon, yapay zeka faaliyetlerini sıkılaştırdı. Eser ve müşteri ortasındaki arayı en aza indirmek için yapay zeka teknolojisini kullandığını belirten Amazon, yapay zeka teknolojisine bir damga daha vurdu. Amazon’un Kuzey Amerika ve Avrupa Operasyon Hizmetleri Lider Yardımcısı StefanoPerego’nun Amazon operasyonlarının çeşitli taraflarında yapay zekanın rol oynadığını belirtmesi, bu alan ile ilgili yakın vakitteki en büyük gelişmelerden biri oldu.

Gelişmelerin Yapay Zeka Coin’lerine Yansıması

Kısa müddette böylesine bir gelişim gösteren yapay zeka teknolojisi, bu alanla ilgili kripto paraları adeta uçurdu. Bitcoin’e karşın ayakta durarak kıymet kazanan yapay zeka coin’leri, yatırımcının ilgi odağı haline geldi. Ayrıyeten yapay zeka projeleri, çoklukla de günün en çok paha kazanan kripto paralaları ortasına girmeyi başardı.

Render Token (RNDR) ve SingularityNet (AGIX) Patlama Yaptı!

Yapay zeka bazlı coin’lerden öne çıkan isimler, Render Token (RNDR) ve SingularityNet (AGIX) oldu. RNDR’yi ele aldığımızda, bu kadar kısa vakit aralığında piyasada büyük bir yer kaplaması, yapay zeka coin’lerini öne çıkartan en önemli sebeplerden biri oldu. Sırf 11 gün içersinde yüzde 81’e yakın artış gösteren RNDR, yapay zekayla ilgili kripto paraları adeta sırtladı.

Bu alanda parlayan bir öbür isim SingularityNet (AGIX) odu. RNDR’a oranla daha evvelden de bilinen AGIX, son zamanlardaki yapay zeka gelişmeleriyle birlikte alev aldı. Mayıs başında yüzde 43,58’lik bir yükselişe imza atan AGIX, Bitcoin’in geri çekilmesiyle birlikte biraz da olsa bedel kaybetmişti. Ama BTC’nin üst istikametli fitilini yakması, AGIX’i tetikleyerek saatler içersinde yüzde 24’e yakın bir yükselişe yer hazırlamış oldu.

Metaverse’de Neler Oldu?

Bir vakitler fırtınalar estiren metaverse, Mayıs ayındaki gelişmeler ile tekrardan gündeme geldi. Dünyanın önde gelen firmalarının metaverse takviyeli çalışmalar yapması, hükümetlerin metaverse takviyeli adımlar atması üzere birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerden sonra metaverse’ün esas coin’lerinde de sıçramalar görüldü.

Metaverse ile ilgili gelişmelerin en çarpıcı olanı, Apple’dan geldi. Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin birleşimi “karma” başlığının nihaileşmesi, metaverse teknolojisini yine sahneye çıkardı.5 Haziran’da karma başlığını piyasaya sürmeye hazırlanan teknoloji devi Apple, uzun vakittir sessizliğini koruyan ve popülaritesi giderek azalan metaverse‘ü adeta diriltti.

Hükümetlerden de dayanak almaya başlayan metaverse konusu, global olarak daha önemli bir hal almaya başladı. Birkaç gün evvel Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin başşehri Nanjing, Metaverse Teknoloji ve Uygulama Yenilik Platformu’nun açılışını yaptı. Nanjing metaverse’e yönelik bu atağını, ülke çapında metaverse teknolojisini benimseme ve geliştirmeye teşvik etmek biçiminde nitelendirdi.

Metaverse’ü üst sıralara taşıyan bir atak de Çinli teknoloji devi Alibaba Cloud’tan geldi. Avalanche blockchain’i üzerinde Metaverse Launchpad oluşturulacağını belirten Alibaba Cloud, metaverse alanının en büyük destekçilerinden biri oldu. Şirket Cloudverse isimli geliştirme ortamını, şirketlerin müşterileriyle etkileşim kurmanın yeni yollarını denemek ve bulmak için metaverse alanlarını özelleştirmesi ve sürdürmesi için uçtan uca bir platform sağlamak üzere tasarladığını belirtti.

Metaverse furyasına dahil olan Apple, bir vakitler milyonlarca oyuncuya konut sahipliği yapan Axie Infinity’i App Store’a dahil ettiğini açıkladı. Başta Latin Amerika ile Güney Asya’da kısıtlı bir kitleye açılan Axie Infinity, vakitle öteki ülkelerde de App Store’da etkin hale gelecek. Axie Infinity’nin yaratıcısı Sky Mavis şirketi, play to earn kripto oyununun bundan sonra Apple Store’da yer alacağını belirtti.

Metaverse Coin’leri, Sessizliğini Bozdu!

Apple, Ali Baba, hükümetler üzere etkenlerin son vakitlerde faal rol aldığı metaverse, bu gelişmeleri ilgili coin’lerine de yansıttı. Uzun vakittir bir atak yapmayan metaverse coin’leri, yaşanan bu gelişmeler ile birlikte harekete geçti. Bilhassa de Axie Infinity’nin (AXS) App Store’a eklenmesi, AXS coin’de devasa artışlar yarattı.

Axie Infinity’nin (AXS) ve Decentraland (MANA) Tekrardan Parladı

App Store’a dahil edilen AXS, sıçrama yaparak anlık 8,50 doları gördü. Yüzde 31,55’lik bir artış gösteren AXS, tıpkı vakitte uzun müddettir düşen trendini kırdı. Temel ve teknik tahlil bakımından metaverse coin’lerinin yükselişine öncülük eden AXS, kısa müddet sonra bu haber tesirini kaybederek 6,84 dolara çekildi.

Metaverse denilince akla gelen birinci coin’lerden Decentraland (MANA), 0,54 dolara sıçrama yaparak yüzde 23,24 oranında kıymet kazanmıştı. Ancak haberlerin tesirini kaybetmesiyle geri çekilen metaversecoin’lerinin başında oldu. Aktüel olarak 0,458 dolara gelen MANA, metaverse evrenindeki gelişmeler ile birlikte patlama fırsatı yakalamıştı.

Web3’te Neler Oldu?

Geçmiş periyotlarda patlama yapan Web3 konusu, yakın vakitteki yatırımlar ve yenilikler ile tekrardan güç buldu. Bilhassa de oyunlar üzerindeki artı taraflarıyla şirketlerin ilgisini çeken Web3, isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Teknolojinin her dakika gelişmesi, oyun dalının canlılığı üzere ögeler, Web3’e olan eğilimi daha da canlı kılıyor.

Web3’ün direkt olarak trend yakaladığı gelişme, Ripple tarafından geldi. Japonya’nın önde gelen finans firmalarından SBI Japan’in Web3 çalışmaları için Ripple ile çalışmaya başlaması, hem Ripple ekosistemi hem de Web3 için büyük bir adım oldu.SBI Japan, hem kripto sanayisi hem de Web3 hizmetleri kapsamında yeni atılımlar olduğunu belirmişti.

Ripple’ın önde gelen ortakları ve SBI Japan, Web3’e yönelik hizmetlerini güçlendirme yolunda çalışmalara başladı. İki tarafında ortak olarak yaptığı açıklama doğrultusunda bu atılım, Web3 ve Ripple aracılığıyla yapılan teklifler de dahil olmak üzere kriptoyla ilgili daha fazla kurumsal müşteriyi çekmeyi amaçlıyor.

Web3’le ilgili sıcak gelişmelerden biri, Polygon Kurucu Ortağı Sandeep Nailwal’dan geldi. Web3 oyunlarının kripto sanayisinin benimsenmesinde büyük bir rol üstleneceğini belirten Nailwal, bu alandaki çalışmaların artırılması gerektiğini vurguladı. Web3 teknolojisinin oyunların gelişimi üzerinde tesirleri sırf Polygon değil, pek çok ekosistem tarafından farkedilmeye başlandı.

Web3 Coin’lerinde Volatil Hareketler Yaşandı

Web3 bazlı coin’ler, başka teknoloji alanlı kripto parala nazaran daha hareketli bir fiyat yapısı sergiledi. Vakit zaman anlık hareketleriyle dikkat çeken Web3 coin’leri, piyasadaki hacmin de kayda değe bir kısmına sahip. Web3 coin’leri ortasında öne çıkan isimler Conflux (CFX) ve Stacks (STX) oldu.

Conflux (CFX) ve Stacks (STX), Web3 Coin’lerini Taşıdı

CFX’in Mayıs ayı ortalarında yüzde 53,25 oranında bir artış yaşayarak öteki Web3 coin’lerini tamamiyle solladı. 0,22 dolardan 0,35 dolara anlık olarak yükselen CFX, günler içersinde devasa bir fiyatlama yapmış oldu. Şu an için 0,30 dolardan süreç gören tanınan Web3 coin’i, yüksek hacmini koruyor.

CFX’ten sonra parlayan bir başka coin ise Stacks (STX) oldu. CFX kadar tesir yaratamayan STX, yüzde 23,46 yükseldi. Hatta sert fiyat düşüşleriyle bilinen STX, Web3’teki bu gelişmelerden sonra ayağa kalkarak bir yükseliş ivmesi yakaladı. Haber kıymetlerinin azalmasıyla tekrardan art plana düşen STX, şimdiki olarak 0,59 dolardan alıcı buluyor.

Hangi Taraf Zaferle Ayrıldı?

Yapay Zeka, Metaverse ve Web3, yakın vakitteki gelişmeleriyle kendi ortalarında adeta savaşa girdi. Dünyanın en kıymetli şirketlerinin bu alanlara yatırım yapması, dal bazlı kripto paraların fitilini ateşlemişti. Sekörleri karşılaştığımızda, hepsi birbirinden kıymetli takviyelerde, telaffuzlarda ve faaliyetlerde bulundular.

Kripto paralar biçiminde mevzuyu değerlendirdiğimizde ise Yapay Zeka teknolojisiyle ilgili Çin’lerin daha çok yükseliş sergilediği, bu yükselişlerin daha da istikrarlı olduğu görülüyor. Metaverse ve Web3 furyasındaki coin’ler, haberlerin üstünden vakit geçmesiyle adeta çöküşe geçti. Lakin Yapay Zeka projeli coin’ler, daha uygun bir performans sergileyerek fiyatı yukarlarda tutmaya çalışıyor. Böylelikle de bu güçlü rekabetin kazananı “Yapay Zeka” oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Finans Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!