Batan Kripto Kuruluşları, Yine Kepenk Açıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçmiş periyotta birçok kripto krizine yol açan ve iflas eden kripto kuruluşları, bu periyotta yeni projelerle sektöre giriş yapmaya çalışıyor.

Kripto para piyasasının döngüsel ilerleyişi, beraberinde birçok sonucu da ortaya çıkarıyor. Ayı piyasası olarak tabir edilen döngüde, iflaslar ve büyük kripto krizleri meydana geliyor. Lakin boğa piyasası döngüsünde, kripto kuruşlarının ağır talep gördüğü ve maddi olarak büyüdüğü görülüyor.

Tüm bu döngüler ortasında tutunamayan ve tarihe karışan kripto kuruluşları, son devirlerde yine dala girmek için ağır mesai harcıyor. Three Arrows Capital ve FTX üzere şirketler, tekrar ve yine niyetiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Batan Kripto Kuruluşları: Tekrar Kripto!

Kripto para piyasasının ayı döngüsü, çoklukla kesimin içindeki aktörlerin yarattığı tahribatlar ile geldi. Dış faktörler olarak ABD, Çin yahut faiz kararları da tesirli olabiliyor. Lakin kripto aktörleri, milyarlarca dolarlık tahribatlar ile ayı piyasasının üzerinde tesirli olan en değerli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Pekala dalın içindeki bu aktörler, artık ne durumdalar?

1- FTX: Yeniden

Kripto para borsası FTX, on milyarlarca dolarlık bir varlığın buharlaşmasına yol açan iflasıyla gündeme damga vurmuştu. Kurucusu Sam Bankman-Fried’ın ağır suçlamalarla karşılaştığı olaylar zinciri, hala daha hukukî tarafta devam ediyor. FTX’in iflası, Binance CEO’su CZ‘nin attığı bir tweet ile başladı. Anca daha öncesinde de zımnî olarak iflasın eşiğine gelinmişti. Tüm bu süreçlerin başlangıcı, FTX’in müşteri varlıklarını kullanması oldu.

Kaldıraçlı işlemleri seven Sam Bankman Fried ve Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, müşterilerin milyonlarca dolarlık varlıklarıyla süreç aldılar. Lakin Terra kriziyle çöküşe geçen piyasa, FTX’in planlarını da boşa çıkardı. Varlıkları eriten kaybeden kuruluş, iflasın eşiğine geldi.

CZ’nin attığı tweet üzerine panikle FTX’teki varlıklarını çekmek isteyen kullanıcılar, borsada bir likidite sıkıntısını ortaya çıkardı. Müşteri varlığını eriten borsa, çekim süreçlerine karşılık veremedi ve iflas sürecine girmiş oldu. Devam eden süreçte, Sam Bankman-Fried ve Caroline Ellison için davalar arkası arkasına geldi.

Tüm bu süreçlerin akabinde FTX‘in başına yeni bir CEO atandı. Yeni CEO, FTX’in iflas sürecini yürüteceğini ve borsaya ilişkin varlıklar ile tekrar yapılanacağını belirtti. Son günlerde basına düşen haberlere nazaran, FTX yine kripto sektörüne girmek için planlama yapıyor.

https://twitter.com/FlowDeFi/status/1660843782022070273

Daha evvel kripto para piyasasını büyük bir çöküşe sokan FTX, bir yıla yakın mühletin akabinde tekrar canlanıyor ve kripto dalına giriş yapıyor. Yatırımcıların borsayı tekrar tıpkı inançla kullanıp kullanmayacağı ise bilinmiyor.

2- Three Arrows Capital’in Kurucuları Yeni Proje Çıkardı

Kripto kuruluşu Three Arrows Capital, birçok yatırımcıya ziyan verdiği ve alacaklılarına 3.5 milyar dolarlık bir borç bıraktığı için tasfiye sürecine girdi. Three Arrows Capital’in alacaklıları ortasında BlockchainCom ve Voyager Digital de yer alıyordu. Voyager, çabucak bu süreçlerin akabinde iflas durumuna düştü.

Three Arrows Capital‘in kurucuları Zhu ve Davies, bu büyük çöküşün kahramanları oldular. Bu ikilinin yaptığı kripto süreçlerinin çökmesi ve kredi düzenlemelerde sorunların ortaya çıkması çöküşü hızlandırdı. Toparlanamayan bir düşüş trendine giren piyasa, şirketin hür çöküşünü şiddetlendirdi.

Zhu, Three Arrows Capital’i bitiren son olayın Bitcoin’in 30 bin dolardan 20 bin dolara düşmesi olduğunu söyledi. Zhu, çöküş esnasında ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını lakin düşüşe mahzur olamadıklarını tabir etti. Son olarak Zhu, bu devirde bütün parasını kaybettiğini gündeme getirdi.

Tüm bu süreçlerin akabinde Three Arrows Capital‘in fişi çekilirken, kurucuları gündemde kalmaya devam etti. İflas müracaatında bulunan şirketin mahkeme süreci devam ederken, kurucularından yeni bir kripto atağı geldi.

Yaptıkları kaldıraçlı süreçler ile Three Arrows Capital’in çöküşünü alevlendiren Zhu ve Davies, bu kere farklı bir kripto projesiyle kesimde yer alıyor.

Zhu ve Davies, evvelki başarısızlıklarını kenara bırakarak yeni bir kripto para borsası açtı. Açılan bu kripto borsasının ismi OPNX oldu. Ayrıyeten borsanın mahallî token’ı FLEX‘in de duyurusu yapıldı. Yeni şirket, FLEX‘in ekosistem token’ı olarak OPNX‘i güçlendireceğini aktardı.

https://twitter.com/zhusu/status/1623737584152182785

Daha evvel büyük bir çöküşe imza atan ve binlerce kripto yatırımcısını mağdur eden bu ikili, artık yeni şirket ile ne kadar inanç kazanabilecek merak konusu.

3- Celsius Varlık Satışıyla Alanlara Dönüyor

Kripto para piyasasının düşüş taraflı hareketinden etkilenen Celsius, yaklaşık 1 aylık ödeme krizi yaşamasının akabinde iflas bayrağını çekmişti. Kısım 11 iflas müracaatında bulunan Celsius, operasyonlarını desteklemek için milyonlarca dolar varlığı olduğunu belirtiyordu.

Ancak Celsius alacaklıları, kuruluşun ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediğini sav etti. Büyüyen ve krize yol açan durum, hukukî uğraşa dönüştü.

Kripto şirketi, iflasının akabinde ödeme yükümlülüğünün 1 milyar ile 10 milyar dolar ortasında olduğunu belirtti. O periyot yaşanan iflasın tesiriyle, Celsius’tan etkilenen 100 binden fazla kullanıcı bulunuyordu.

Celsius Kurucu Ortağı ve CEO’su Alex Mashinsky, iflas bildirmenin şirket ve topluluk için yapılması gereken bir atılım olduğunu söz etti. O periyot peş peşe gelen iflaslar serisinde, Celsius da Voyager ve Three Arrows Csapital’e eşlik etmiş oldu.

Celsius’un iflas etmesiyle, direkt ve dolaylı olarak kripto bölümünde yüz binlerce insan mağduriyet yaşamıştı. Fakat uzun bir ortadan sonra Celsius, satış sürecinde onay almasıyla iflastan çıkmak için güç buldu.

Risk sermayesi şirketi Arrigton Capital ve U.S Bitcoin Corp tarafından oluşturulan Fahrenheit konsorsiyumu, iflas eden kredi kuruluşunun 2 milyar dolarlık varlıklarını satın aldı.

https://twitter.com/CelsiansNetwork/status/1661625864126095360

Celsius, Fahrenheit’in satın almasını iflastan kurtuluş olarak nitelendirdi. Mahkeme sonucuna nazaran Fahrenheit, iflas eden şirketin kurumsal kredi portföyünü, paylı kripto para ünitelerini, madencilik ünitesini ve başka alternatif yatırımları satın alacak.

Düzenleyicinin onayını bekleyen bu satın alma süreci son düzlüğü de geçerse, Celsius iflas sürecini tamamlayarak tekrar kripto bölümüne giriş yapmak için hazırlıklara başlayabilir. Bir devrin krizi, yeni periyodun taze kanı olarak karşımıza çıkabilir.

4- Voyager Dirilmeye Çalışıyor

2022 yılının Temmuz ayında iflas müracaatında bulunan Voyager Digital, Terra krizinden sağ çıkamamıştı. Kısım 11 müracaatında bulunan kripto kredi kuruluşu Voyager, borçların yapılanmasını talep etti.

İflas sürecine giren şirket, operasyonlarını desteklemesi için 110 milyon dolarlık bir varlığa sahip olduğunu bildirdi. Terra krizi ve Three Arrows Capital’ın Voyager’a karşı borcunda temerrüde düşmesi süreci etkileyen ögeler oldu.

Bu iflas sonunda binlerce Voyager müşterisi sıkıntı durumda kaldı ve kripto para piyasası tekrar büyük bir düşüş yaşadı. Terra krizinin tesirlerinin geçmemesi, sonrasında gelen iflaslar zincirine bağlanabilir.

Zor durumda kalan ve iflas sürecinden çıkmak için ağır mesai harcayan şirket, FTX’in masaya oturmasıyla umutlandı. FTX, Voyager Digital‘e ilişkin varlıkları satın almak için 1 milyar dolarlık bir teklifte bulundu. İflas mahkemesine giden bu teklif, onay sürecinden geçene kadar FTX’in de iflas bayrağını açması dikkat çekti.

FTX‘in iflas etmesiyle boşa düşen Voyager, soluğunu Binance’te aldı. Binance, 1 milyar doların üzerinde bir teklif ile Voyager’a ilişkin varlıkları satın almak istediğini belirtti.

Son düzlüğe gelen ve mahkemece onaylanan bu teklif, ABD’li yetkililerin karşı çıkmasıyla çalkantılı periyoda girdi. Binance, birçok sorunun akabinde Voyager anlaşmasından çekildiğini duyurdu.

https://twitter.com/cz_binance/status/1631645690693828608

Olası satıştan sonra toparlanacak olan Voyager, müşterilerine ödeme yükümlülüğü bulunan borçlarını ödeyecek ve kripto dalına yine giriş yapacaktı. Fakat şirket, şimdi bir alıcı bulamadı.

Yinede kripto kredi kuruluşu, tekrar kripto bölümüne giriş yapmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Ayrıyeten Voyager’ın resmi token’ı olan VGX, hala daha birçok borsada listeli olarak müşteri çekmeye devam ediyor. Etik durumu tartışılsa da şirketin kripto bölümündeki bağı kopmuş değil.

5- Bitcoin Madencisi Core Scientific İflastan Çıkabilir

Kripto para piyasasının çöküşü, Bitcoin madencilik şirketlerini de tesiri altına aldı. Birçok şirket, güçlü süreçlerden geçtiğini münasebet göstererek iflas bayrağını çekti.

Güçlü Bitcoin madencilik şirketlerinden birisi olan Core Scientific, ABD’de iflas müracaatında bulundu. ABD’nin tanınan borsası Nasdaq’ta halka açık durumda olan Core Scientific, iflasıyla gündeme bomba tesiri yarattı.

Kripto para piyasası Terra krizi, FTX’in iflası ve sonrasında madencilik şirketlerinin çöküşüyle şiddetli günler geçirdi. Dünyanın en büyük 15 kripto madencilik şirketi ortasında gösterilen Core Scientific, ayakta kalamadı ve iflasını bildirdi.

İflas müracaatında, kripto piyasasında yaşanan sert düşüşler ve güç maliyetlerinin artışı münasebet gösterildi. Madencilik şirketinin piyasa pahası bir periyot 3 milyar dolara ulaşmıştı. Yaşanan kripto çöküşleri, madencilik şirketinin kıymetini 100 milyon dolara kadar düşürdü.

Ayrıca Core Scientific, Celsius’un iflasından da etkilendi. Core ve Celsius ortasında yapılan muahedeler ve hizmetlerde pürüzler ortaya çıktı. İkili hala daha hukukî çabasını sürdürüyor.

Madancilik dalına de darbe vuran bu iflas, Bitcoin için külfetli günleri körüklemişti. Binlerce kripto yatırımcısı, bu durumdan ötürü mağdur olmuş ve hayli fazla ziyanlar etmişti.

Şimdilerde Core Scientific, iflas sürecinden çıkmak istediğini ve likidite şartlarının düzgünleştiğini belirtiyor. Madencilik şirketi, iflas sürecinden çıkmak ve kesime dönmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Şirketin pozitifleşen kripto piyasasından ötürü milyonlarca dolarlık gelirler elde edeceği düşünülüyor. Bu nedenle madencilik şirketi, biriken ve gelecek gelirlerine güvenerek tekrar ayağa kalkmanın planlarını yapıyor.

Core de bölüme dönse de eskisi üzere müşteri çekip çekemeyeceği konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Finans Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!